458 Taklampa Louis Poulsen PH 5

458a_8dc7b04c909efec_med.jpeg
  • 458a_8dc7b04c909efec_sm.jpeg
  • 458d_8dc7b04cb85e088_sm.jpeg
  • 458b_8dc7b04c9e1a11c_sm.jpeg
  • 458c_8dc7b04ca9d546e_sm.jpeg
  • 458e_8dc7b04cc31f6be_sm.jpeg
  • 458f_8dc7b04ccbf8d3f_sm.jpeg
  • 458g_8dc7b04cd8816b4_sm.jpeg

PH 5 är en välkänd pendellampa skapad av Poul Henningsen år 1958. Armaturens smarta utformning med flera skärmar gör ljuset milt, behagligt och 100 procent bländfritt. Ljusgrå med detaljer i blått och rött.

Bucklor förekommer. Märken på ovansidan. Sladden är lite "trasslig".

  • Skick:Sämre begagnat skick
  • Storlek:Höjd 267 mm, Diameter 500 mm

Värdering3 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)300 SEK

Poul PH Henningsen (1894-1967)

Poul Henningsen, en dansk arkitekt och ljusdesigner, föddes 1894 och är välkänd för sitt revolutionerande arbete inom belysning. Han anses vara en pionjär inom modern belysningsdesign och är mest känd för sina ikoniska PH-lampor. Henningsen var inte bara intresserad av att skapa estetiskt tilltalande belysning utan hade också en stark övertygelse om att ljuset skulle vara funktionellt och behagligt för ögat. Genom att experimentera med reflektion, skuggor och ljusfördelning lyckades han skapa lampor som gav en jämn och behaglig belysning samtidigt som de hade en distinkt och tidlös design. En av hans mest berömda skapelser är PH-lampan, som introducerades för första gången på 1920-talet. Med sina flera skärmar av opalglas och metall skapade han en unik ljuseffekt som inte bara var funktionell utan också estetiskt tilltalande. PH-lampan blev en symbol för dansk design och fortsätter att vara en eftertraktad klassiker i många hem och offentliga miljöer över hela världen.

louis poulsen (1874-)

louis poulsen (1874-)
Louis Poulsen är en dansk belysningsproducent med en rik historia inom design och belysning. Företaget grundades 1874 och har sitt huvudkontor i Köpenhamn, Danmark. Louis Poulsen är känt för sin starka förankring i skandinavisk designtradition och sitt engagemang för att skapa belysning av hög kvalitet. Louis Poulsen har samarbetat med många framstående formgivare och arkitekter genom åren för att skapa en omfattande kollektion av belysningsprodukter. En av deras mest ikoniska lampor är "PH-lampan," som designades av den danske arkitekten och formgivaren Poul Henningsen på 1920-talet. Den innovativa skärmen på PH-lampan skapar en mjuk och behaglig ljusspridning.