423 Taklampa Fritz Hansen Caravaggio P3

423a_8dc74d883ad4975_med.jpeg
  • 423a_8dc74d883ad4975_sm.jpeg
  • 423b_8dc74d88483fea4_sm.jpeg
  • 423c_8dc74d8855a56a9_sm.jpeg
  • 423d_8dc74d8861d697a_sm.jpeg
  • 423e_8dc74d887086146_sm.jpeg

Klassisk pendelarmatur från Fritz Hansen/Lightyears. Formgiven av Cecilie Manz år 2005. Modellen heter Caravaggio P3 och har redan blivit en designikon. Armaturen är i blank svartlack och har röd textil sladd.

  • Storlek:Diameter 400mm, Höjd 516mm

Värdering2 500 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)100 SEK

Cecilie Manz (1972-)

Cecilie Manz är en framstående dansk formgivare född 1972. Hon betraktas som en av de mest inflytelserika och framgångsrika designer i Skandinavien idag. Manz är känd för sin minimalistiska och funktionella designstil, som fokuserar på enkelhet, elegans och användarvänlighet. Hennes arbete sträcker sig över olika områden av design, inklusive möbler, belysning, keramik och textilier. Hon har samarbetat med många internationellt erkända varumärken och hennes produkter finns i hem och offentliga miljöer över hela världen. Några av Manz mest kända verk inkluderar lampserien Caravaggio för danska Lightyears, bordet Essay och sittpuffen Pouf för Fritz Hansen. Dessa produkter kännetecknas av hennes skickliga användning av material och hennes förmåga att skapa enkel och tidlös design.

Fritz Hanzen (1872-)

Fritz Hanzen (1872-)
Fritz Hansen, även kallad Republic of Fritz Hansen, är en dansk möbeltillverkare med säte i Allerød. Företaget har blivit känt för sin produktion av kvalitetsmöbler formgivna av bland andra Arne Jacobsen, Hans J. Wegner, Piet Hein, Bruno Mathsson och Børge Mogensen. En av företagets mest saluförda produkter är Arne Jacobsens stol Sjuan som sedan den presenterades på 1950-talet har sålts i över fem miljoner exemplar. Andra möbelklassiker hos Fritz Hansen är stolarna Myran och Grand prix, fåtöljerna Svanen och Ägget, samt bordet Superellips.1982 förvärvade Fritz Hansen även rättigheterna till en stor del av Poul Kjærholms klassiska möbeldesign.