375 Stol Cassina Cab 413 - Mario Bellini

375a_8dc65cd4b377372_med.jpeg
  • 375a_8dc65cd4b377372_sm.jpeg
  • 375b_8dc65cd4c2ba959_sm.jpeg
  • 375c_8dc65cd4d2957ec_sm.jpeg
  • 375d_8dc65cd4df54d4c_sm.jpeg
  • 375e_8dc65cd4ea4d9ce_sm.jpeg
  • 375f_8dc65cd4f3bb516_sm.jpeg
  • 375g_8dc65cd4fefff46_sm.jpeg
  • 375h_8dc65cd509f0a37_sm.jpeg
  • 375i_8dc65cd513e27a1_sm.jpeg
  • 375j_8dc65cd52283072_sm.jpeg
  • 375k_8dc65cd52d5a9cf_sm.jpeg

Karmstol i läder från italienska Cassina. Modellen heter 413 Cab och är formgiven av Mario Bellini. Stolen sattes i produktion första gången år 1977.

Stolen har en stomme i emaljerat stål med grå läderklädsel som sätts fast med blixtlås. Sits stoppad med kallskum.

Ställvis slitage. En tydlig repa på sitsen. Etikettmärkt. Original Bruksanvisning. 4 extra orginal tassar.

Modellen är bland annat del av den permanenta samlingen vid MOMA i New York.

  • Storlek:Bredd 600mm, Djup 500mm, Höjd 810mm, Sitthöjd 440mm

Värdering8 000 - 12 000 SEK
Fraktavgift (från)300 SEK

Cassina (1927-)
Italy

Cassina   (1927-)
Cassina är en italiensk möbeltillverkare och designfirma som har spelat en betydande roll inom den modernistiska och samtida möbeldesignen. Företaget grundades 1927 i Meda, Italien, och har sedan dess varit känt för sitt samarbete med framstående formgivare och sitt engagemang för innovation och kvalitet. Företagets bidrag till möbeldesignens historia har gjort det till en respekterad och inflytelserik aktör inom den internationella designvärlden. Cassinas produktportfölj inkluderar en mångfald av möbler för hemmet, kontor och offentliga miljöer. Företaget har samarbetat med många ikoniska formgivare, inklusive Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret, Gio Ponti och många andra. Ett av de mest ikoniska samarbetena är Le Corbusier, Pierre Jeanneret och Charlotte Perriands "LC Collection," som inkluderar ikoniska möbler som LC2 och LC4. Dessa möbler anses vara klassiker inom modernistisk design och representerar ett perfekt exempel på Cassinas engagemang för att tillverka och bevara klassiska möbelverk.

Mario Bellini (1935-)
Italy

Mario Bellini är en framstående italiensk arkitekt och formgivare vars arbete sträcker sig över flera decennier och omfattar olika områden som arkitektur, möbeldesign och industriell design. Född 1935 i Milano, har Bellini blivit känd för sin distinkta designstil som ofta kombinerar moderna och organiska element. Hans arbete är känt för att vara både funktionellt och estetiskt tilltalande, med fokus på innovation och användarupplevelse. Bellini har samarbetat med några av världens mest välkända designföretag, inklusive Cassina, Vitra och Artemide, och hans verk har vunnit flera priser och utmärkelser. Hans bidrag till designvärlden inkluderar ikoniska möbler och belysningslösningar som ofta blir föremål för museiutställningar och retrospektiva. Genom sitt arbete har Mario Bellini blivit en betydande figur inom internationell design och fortsätter att inspirera nästa generation av formgivare och arkitekter runt om i världen.