492 Skrivbordslampa Örsjö Belysning PJ65

492a_8dc86e9c7116231_med.jpeg
  • 492a_8dc86e9c7116231_sm.jpeg
  • 492g_8dc86e9caf74a9b_sm.jpeg
  • 492b_8dc86e9c7cf9eda_sm.jpeg
  • 492c_8dc86e9c87c7061_sm.jpeg
  • 492f_8dc86e9ca6bec4a_sm.jpeg
  • 492d_8dc86e9c930aa16_sm.jpeg
  • 492h_8dc86e9cb9795cb_sm.jpeg
  • 492e_8dc86e9c9bd7a40_sm.jpeg

Bordslampan PJ65 är omskapad av Box Arkitekter för Örsjö Belysning. Redan under 1940-talet formgavs den klassiska industrilampan av PeFeGe Eriksson i Stockholm.

Bordslampa med klämfäste. Justerbar hårdhet i lederna.

En buckla på undersidan av lampskärmen. Smärre repor. Smärre slitage.

  • Skick:OK begagnat skick
  • Storlek:Höjd 100 cm

Värdering4 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)300 SEK

Örsjö Belysning (1963-)

Örsjö Belysning (1963-)
Örsjö Belysning är en svensk belysningsproducent som har en lång och rik historia. Företaget grundades redan 1948 i Örsjö, en by i Småland. Sedan dess har Örsjö Belysning utvecklats till att bli känt för sina högkvalitativa armaturer och lampor, där varje produkt kännetecknas av noggrant hantverk och skandinavisk design. Företaget har samarbetat med flera framstående formgivare för att skapa unika och funktionella belysningslösningar. Ett exempel på deras arbete är Mojito Collection, en serie moderna och stilrena lampor designade av Note Design Studio.

PeFeGe Eriksson

PeFeGe Eriksson, egentligen Per Felic Gunnar Eriksson, är en svensk konstnär och designer som har gjort betydande bidrag till svensk konst och design. Han är mest känd för sina skulpturala verk och sitt arbete med offentliga utsmyckningar. Erikssons arbete kännetecknas av en stark känsla för form och material, och han har ofta arbetat med olika tekniker och uttryck för att skapa sina verk. Hans konstnärliga karriär har innefattat ett brett spektrum av projekt, från mindre skulpturer till stora, offentliga installationer. Genom sitt arbete har Eriksson utforskat relationen mellan rum, form och material, vilket har resulterat i en unik och igenkännbar stil. Han har ställt ut sina verk både nationellt och internationellt, och hans arbete har uppskattats av både kritiker och allmänheten. Förutom sitt konstnärliga arbete har Eriksson också varit engagerad i undervisning och har inspirerat många unga konstnärer och designers genom sin pedagogiska verksamhet. Hans bidrag till svensk konst och design har gjort honom till en framstående figur inom sitt fält.