519 Golvlampa Jielde Golvlampa SIGNAL SI 833

519a_8dc8eaa44b67970_med.jpeg
  • 519a_8dc8eaa44b67970_sm.jpeg
  • 519j_8dc8eaa4c4fa24d_sm.jpeg
  • 519d_8dc8eaa46e99e05_sm.jpeg
  • 519c_8dc8eaa46486744_sm.jpeg
  • 519i_8dc8eaa4b72b937_sm.jpeg
  • 519b_8dc8eaa4587bf85_sm.jpeg
  • 519e_8dc8eaa481a8705_sm.jpeg
  • 519f_8dc8eaa49193717_sm.jpeg
  • 519h_8dc8eaa4a9fafa8_sm.jpeg
  • 519g_8dc8eaa49b690b1_sm.jpeg

Golvlampan Signal SI833 från Jieldé är en ikonisk klassiker inom fransk belysningsdesign. Upphovsmannen Jean-Louis Domecq skapade den första Jieldé-lampan år 1950 till sin egen verkstad. Tillverkas i Lyon i Frankrike med samma traditionella metoder nu som då. Den robusta metallstrukturen och de justerbara armlederna gör Signal-lamporna perfekta för både hem och kontor.

Smärre slitage.

  • Storlek:Armmått: 80 + 30 cm, Bredd: 24,5 cm

Värdering4 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)500 SEK

Jean-Louis Domecq
France

Jean-Louis Domecq var en fransk designer och entreprenör, mest känd för att ha grundat företaget Jieldé och skapat den ikoniska Jieldé-lampan. Född 1920 i Saint-Priest, nära Lyon, var Domecq ursprungligen mekaniker. På 1950-talet började han arbeta på en lampa som skulle vara både robust och flexibel nog för att användas i industriella miljöer. 1953 lanserade han den första versionen av vad som skulle bli Jieldé-lampan, känd för sin ledade arm och industriella design. Denna lampa blev snabbt populär inte bara i verkstäder och fabriker, utan också som en designikon i hemmiljöer. Domecqs arbete präglas av en kombination av funktionalitet och estetik, och hans design har fortsatt att vara eftertraktad och respekterad över hela världen.

Jieldé (1950-)
France

Jieldé   (1950-)
Jieldé är ett franskt företag känt för sina ikoniska industriella lampor, som designades av Jean-Louis Domecq på 1950-talet. Ursprungligen skapades lampan för att möta behoven i industriella miljöer där robusthet och flexibilitet var avgörande. Den första Jieldé-lampan, som släpptes 1953, utmärktes av sin ledade arm, vilket möjliggjorde en hög grad av justerbarhet och precision i belysningen. Lampans design kombinerade funktionalitet med en distinkt estetik, vilket gjorde att den snabbt blev populär inte bara i industriella sammanhang utan även i privata hem och kontor. Med sin tidlösa design och hållbara konstruktion har Jieldé-lampan blivit en klassiker inom industriell design och är fortfarande mycket eftertraktad. Företaget Jieldé fortsätter att producera lampor enligt Jean-Louis Domecqs ursprungliga principer, och de är stolta över sin hantverksmässiga tillverkning och kvalitet.