363 Fåtölj Bruno Mathsson Eva hög

363a_8dc6069e718a907_med.jpeg
  • 363a_8dc6069e718a907_sm.jpeg
  • 363b_8dc6069e7600f5a_sm.jpeg
  • 363c_8dc6069e7a43e80_sm.jpeg
  • 363d_8dc6069e7eef7c8_sm.jpeg
  • 363e_8dc6069e835092b_sm.jpeg
  • 363f_8dc6069e874a455_sm.jpeg
  • 363g_8dc6069e8afd626_sm.jpeg
  • 363h_8dc6069e8ef35f1_sm.jpeg

Modellen Mi 473 Eva utgör den ståtliga fåtöljen i en kollektion som omfattar tre unika fåtöljvarianter, alla skapade av formgivaren Bruno Mathsson. Denna specifika stol skiljer sig från de övriga, lägre varianterna genom att den levereras med en nackkudde för förhöjd komfort.

Klädd i sadeljord natur och nackkudde i Elmotique Cognac

  • Skick:Mycket bra begagnat skick
  • Storlek:Bredd: 600 Djup: 740mm Höjd: 1100mm

Värdering12 000 - 14 000 SEK
Fraktavgift (från)800 SEK

Bruno Mathsson (1907-1988)

Bruno Mathsson (1907-1988)
Bruno Mathsson var en framstående svensk möbeldesigner och arkitekt, född 1907 och avled 1988. Han är en av Sveriges internationellt mest kända möbelformgivare. Mathssons designfilosofi kretsade kring att skapa funktionella och ergonomiska möbler med enkelhet och elegans. I samarbete med den danske poeten och matematikern Piet Hein utvecklade han bordet Superellips och Spännbenet som senare producerades av den svenska möbeltillverkaren Bruno Mathsson International och det danska möbeltillverkaren Fritz Hansen. Under 1960- och 1970-talen hade Bruno Mathsson och möbeltillverkaren DUX ett nära och kreativt samarbete vilket gav upphov till flera tidlösa designklassiker, exempelvis fåtöljerna Jetson och Karin. En av Bruno Mathssons mest kända möbler är stolen Eva, som han designade 1934. Denna stol är känd för sin böjda träram vilket ger en unik kombination av komfort och stil. Eva Chair är en ikonisk möbel som fortsätter att vara populär och efterfrågad än idag.

Bruno Mathsson International (1960-)

Bruno Mathsson International är ett svenskt möbelföretag som specialiserar sig på att tillverka och distribuera möbler baserade på den svenska arkitekten och formgivaren Bruno Mathssons originaldesign. Bruno Mathsson (1907–1988) var en framstående gestalt inom den moderna skandinaviska designen och var känd för sina innovativa möbler och träbearbetningstekniker. Företaget Bruno Mathsson International grundades för att bevara och föra vidare Bruno Mathssons arv genom att producera och marknadsföra hans klassiska möbler. Deras sortiment inkluderar bland annat stolar, bord och sängar, som alla kännetecknas av en enkel och funktionell design. En av Bruno Mathssons mest ikoniska möbler är fåtöljen Eva, som skapades redan på 1940-talet. Fåtöljen är känd för sin böjda träram och form som ger en skulptural känsla samtidigt som den är bekväm och funktionell.