5978 Peter Opsvik, "Globe tree", Globe Concept

Arbetsmöbel formgiven av Peter Opsvik. Med två ryggkuddar, rundad sits och två flexibla bordsskivor skapas en kompakt och mycket ergonomisk arbetsplats. Stomme i vitlackerad metall och laminatskivor. Klädd och stoppad sits samt rygg i textil.
Bruksslitage. Märken. repor.
- Storlek:Sitthöjd 62 cm, totalhöjd 98 cm och bordshöjd 83–91 cm
| Värdering | 6 000 - 6 500 SEK |
| Slagavgift (inkl. moms) | 100 SEK |
| Fraktavgift (från) | 500 SEK |
Peter Opsvik (1939-) Norway
Peter Opsvik är en norsk industridesigner känd för sitt innovativa förhållningssätt till möbeldesign, särskilt inom ergonomi och flexibilitet. Han är mest känd för att ha skapat den ikoniska Tripp Trapp-stolen år 1972, en justerbar barnstol som har blivit en internationell succé och sålts i miljontals exemplar. En annan av hans framstående skapelser är Capisco-stolen, som lanserades 1984. Capisco är en ergonomisk kontorsstol som möjliggör en dynamisk sittställning och uppmuntrar användaren att röra sig mellan olika positioner under arbetsdagen. Opsvik har fokuserat på att designa möbler som anpassar sig till människokroppens rörelser, och hans verk har ofta utmanat traditionella idéer om hur vi sitter. Under sin karriär har han mottagit flera priser och utmärkelser för sitt bidrag till designvärlden.
Globe Concept

Globe Concept är ett designvarumärke med fokus på funktionella möbler och inredning för offentliga miljöer. Formspråket är modernt, flexibelt och anpassat för mötesplatser, kontor och utbildningsmiljöer.