5861 Atelje Lyktan Golvlampa Buzz

Atelje Lyktan Golvlampa Buzz
  • Atelje Lyktan Golvlampa Buzz

Golvlampa från Atelje Lyktan, modell Buzz designad av Olle Anderson.

Bruksslitage. Repor. Märken.

  • Storlek:Höjd 1550mm Diameter 350mm

Värdering3 500 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)200 SEK

Olle Anderson

Olle Anderson är en svensk arkitekt och formgivare som har gjort betydande avtryck inom både arkitektur och möbeldesign. Han är känd för sin förmåga att förena funktionalitet med estetik, och har under sin karriär arbetat med en rad olika projekt, från storskaliga byggnader till mindre inredningsdetaljer. Anderson har också varit engagerad i att utveckla hållbara och miljövänliga designlösningar, vilket har gjort honom till en framstående gestalt inom modern svensk design. Hans arbete kännetecknas ofta av rena linjer, tydliga former och en djup respekt för materialen han använder.