5486 6st Flos String Light Sphere/Cone

String Light Cone/Sphere är en pendellampa formgiven 2014 av Michael Anastassiades för italienska Flos. Lampan har en formgjuten aluminiumsärm i matt svart och ett polykarbonatglas. Med sin karakteristiska kabel kan String Light dras och arrangeras fritt över tak och väggar – här är det bara fantasin som sätter gränserna.
3 st Flos String Light Sphere och 3 st Flos String Light Cone, samt 1 st kopplingsdosa. Nypris ca 30 000 kr.
Märken, repor och visst slitage förekommer. Stickkontakter saknas.
Ej funktionstestad. Bild 2 visar ett installationsexempel och föreställer inte de aktuella lamporna. Kan behöva komplimenteras med ytterliggare kopplingsdosor.
- Skick:OK skick
- Storlek:Cone: Höjd16 cm, Diameter 19 cm. Sphere: Diameter 19cm
| Värdering | 15 000 SEK |
| Slagavgift (inkl. moms) | 100 SEK |
| Fraktavgift (från) | 500 SEK |
Michael Anastassiades (1967-) Cyprus
Flos (1962-) Italy