372 4st Kontorsstolar Vitra Aluminium Group EA 119 - Charles & Ray Eames

372e_8dc651d5d220919_med.jpeg
  • 372e_8dc651d5d220919_sm.jpeg
  • 372f_8dc651d5dcd6484_sm.jpeg
  • 372g_8dc651d5e4e5ad6_sm.jpeg
  • 372z_8dc651d68c7117e_sm.jpeg
  • 372y_8dc651d6828ce51_sm.jpeg
  • 372b_8dc651d5b2a6240_sm.jpeg
  • 372c_8dc651d5bc67ddb_sm.jpeg
  • 372a_8dc651d5a7e45dd_sm.jpeg
  • 372d_8dc651d5c7c20c9_sm.jpeg
  • 372r_8dc651d64ce173a_sm.jpeg
  • 372t_8dc651d65d8e22f_sm.jpeg
  • 372u_8dc651d6665bb2b_sm.jpeg
  • 372v_8dc651d66f23a3f_sm.jpeg
  • 372A_8dc651d697339e0_sm.jpeg
  • 372x_8dc651d6781ae02_sm.jpeg
  • 372s_8dc651d655e7a93_sm.jpeg
  • 372B_8dc651d6a229b2c_sm.jpeg
  • 372h_8dc651d5ed2701e_sm.jpeg
  • 372k_8dc651d6096cbc6_sm.jpeg
  • 372i_8dc651d5f7f224a_sm.jpeg
  • 372j_8dc651d5fff0b6d_sm.jpeg
  • 372l_8dc651d613b451d_sm.jpeg
  • 372m_8dc651d61de6e7e_sm.jpeg
  • 372n_8dc651d62681f8d_sm.jpeg
  • 372o_8dc651d630e0b9f_sm.jpeg
  • 372p_8dc651d63b580d6_sm.jpeg
  • 372q_8dc651d64413129_sm.jpeg

4st kontorsstolar från Vitra i utmärkt skick. Modellen heter Aluminium Group EA 119 och formgavs av Charles och Ray Eames år 1958. Stolarna går även att användas som lyxigare konferensstolar.

Stol med hög rygg, armstöd och gaspelare. Klädd i svart läder och förkromat fotkryss och detaljer.

Obetydligt slitage. Läder i utmärkt skick.

  • Skick:Utmärkt begagnat skick
  • Storlek:Bredd 580 mm, Djup 465 mm, Höjd 1015-1135 mm, Sitthöjd 392-508 mm

Värdering80 000 - 100 000 SEK
Fraktavgift (från)1 500 SEK

Vitra (1950-)
Switzerland

Vitra    (1950-)
Vitra grundades 1950 av Willi Fehlbaum och är välkända för deras arbete med nära några av världens viktigaste designers. Dessa samarbeten har lett till produktionen av många klassiska möbler. De äger bland annat tillverkningslicens för möbler ritade av ikonerna Charles och Ray Eames samt av den lika avsevärda formgivaren George Nelson. Andra formgivare som designat möbler för Vitra består av Philippe Starck, Verner Panton, Mario Bellini, Ron Arad och Jean Prouvé. En av Vitras mest kända produkter är "Eames Lounge Chair," designad av Charles och Ray Eames år 1956. Denna eleganta och komfortabla fåtölj betraktas som en klassiker inom modern möbeldesign. I Vitras design står hållbarhet och enkelhet i fokus, helt i Charles och Ray Eames anda. Vitras produkter är designade och utvecklade i Schweiz och tillverkas i Tyskland med komponenter från övriga Europa.

Charles & Ray Eames
United States

Charles & Ray Eames
Charles och Ray Eames var enastående för sin banbrytande design och deras framstående arbete inom arkitektur och möbeldesign. Deras skapelser, såsom den ikoniska Eames Lounge Chair och Ottoman, präglades av en kombination av stilrenhet och funktionalitet. Genom att experimentera med material och produktionsmetoder revolutionerade de inte bara möbelindustrin utan även designens möjligheter. Deras verk representerar en tidlös elegans och fortsätter att vara eftertraktade av designentusiaster över hela världen. Utöver sin omfattande inverkan inom möbeldesign var Charles och Ray Eames även banbrytande inom multimedia och visuell kommunikation. Deras kortfilmer, som "Powers of Ten", inte bara utmanade normerna för visuell storytelling utan öppnade också nya horisonter för hur vetenskap och konst kan sammanflätas. Deras arbete bidrog till att popularisera komplexa ämnen och inspirera nya generationer av filmskapare och formgivare att utforska möjligheterna inom audiovisuell konst och pedagogik.