405 2st Skåp Karl Andersson & Söner Serie KA72

405d_8dc6e6f4907948e_med.jpeg
  • 405d_8dc6e6f4907948e_sm.jpeg
  • 405f_8dc6e6f4a88ab82_sm.jpeg
  • 405g_8dc6e6f4b681dd6_sm.jpeg
  • 405a_8dc6e6f46cc3187_sm.jpeg
  • 405b_8dc6e6f4763d924_sm.jpeg
  • 405h_8dc6e6f4c2f6475_sm.jpeg
  • 405i_8dc6e6f4d2c1d1f_sm.jpeg
  • 405c_8dc6e6f48617199_sm.jpeg

2st skåp från Karl Andersson & Söner. Serien KA72 är en klassiker och formgavs redan 1972 av Göran Malmvall. Denna modell i två moduler är i bokfanér med dörrar i bok och glas. Förnicklade handtag.

Vanligt slitage. Enstaka repor och märken. Etikettmärkt.

  • Storlek:Höjd 2020mm, Bredd 800mm, Djup 350mm,

Värdering35 000 - 40 000 SEK
Fraktavgift (från)1 200 SEK

Karl Andersson & Söner (1898-)

Karl Andersson & Söner är en ledande aktör inom den svenska möbeldesignen och har en lång och framstående historia som sträcker sig tillbaka till 1898. Företaget, baserat i Huskvarna, har etablerat sig genom att erbjuda högkvalitativa möbler med tydlig inspiration från skandinavisk designtradition. En av deras mest kända möbler är "Svante," en stilren och mångsidig pall som kombinerar funktion och estetik på ett subtilt sätt. Svante representerar företagets dedikation till enkelhet och användbarhet i möbeldesign. Karl Andersson & Söner har skapat en mångfald av möbler, inklusive bords- och sittmöbler, samt förvaringslösningar, och deras designkaraktär genomsyras av noggrant utvalda material och skickligt hantverk. Företagets möbler är inte bara funktionella utan också tidlösa och passar väl in i olika inredningsmiljöer, från moderna kontor till hemmets vardagsrum.

Göran Malmvall (1917-2001)

Göran Malmvall var en begåvad snickare och möbeldesigner som fick sin utbildning vid Carl Malmstensskolan i Linköping. Göran Malmvall var yngsta sonen av fyra till fadern Karl Andersson. 1944 grundade de fyra sönerna tillsammans med fadern möbelföretaget Karl Andersson & Söner Möbelfabrik där Göran Malmvall var aktiv främst i rollen som möbelformgivare ända fram till 1982. Under sin livstid ritade Malmvall många populära möbler, särskilt kända var hans enkla och stilrena furumöbler, inklusive så kallade sportstugemöbler. En av hans mest kända skapelser är den stilrena pinnstolen '521', kännetecknad av dess fyra kraftiga, fyrkantiga ribbor och enkelt koniska ben. Han designade även den robusta furustolen '510' med dess distinkta solida ryggstöd, vilken även tillverkades som en karmstolsvariant. År 1972 skapade Malmvall förvaringsserien KA72, som fortfarande tillverkas av företaget i Husqvarna. Hans designspår sträcker sig även till företagen Svitjod och Svensk Fur, där han under sin tid skapade flera betydelsefulla möbelserier.