404 6st Stolar Carl Hansen CH24 Y-stol

404a_8dc6b6d5f7c60c3_med.jpeg
  • 404a_8dc6b6d5f7c60c3_sm.jpeg
  • 404b_8dc6b6d5fcbfb18_sm.jpeg
  • 404c_8dc6b6d600fcd36_sm.jpeg
  • 404d_8dc6b6d6048571a_sm.jpeg
  • 404e_8dc6b6d608377ff_sm.jpeg
  • 404f_8dc6b6d60b99dd4_sm.jpeg
  • 404g_8dc6b6d6101222f_sm.jpeg
  • 404h_8dc6b6d61410a63_sm.jpeg

CH24 Soft Wishbone chair från Carl Hansen är formgiven av Hans J. Wegner. Stolen har en unik form och har tack vare den en speciell plats i den moderna designvärlden. Stolarna är betsade i svart/brunt. En stol har en lagning och två av stolarna har nyvävda sitsar.

  • Storlek:Bredd: 550mm Djup: 510mm Höjd: 760mm Sitthöjd: 450mm

Värdering20 000 - 25 000 SEK
Fraktavgift (från)1 200 SEK

Hans Jørgensen Wegner (1914-2007)

Hans Jørgensen Wegner föddes den 2 april 1914 och var en dansk möbeldesigner. Han anses ha starkt bidragit till den internationella populariteten för dansk design som tillkom under andra halvan av 1900-talet. Hans stil beskrivs som 'Organic Functionality', en modernistisk tanke med en betoning på funktionalitet. Denna tankeskola var framträdande i skandinavisk design och delades bland annat av formgivare som Poul Henningsen, Alvar Aalto och Arne Jacobsen. Wegner brukar kallas för "Kungen av stolar" då han under sin livstid formgivit över 500 olika stolar, varav över 100 sattes i serieproduktion. Påfågelstolen, Cirkelstol, Y-stolen, Flagglinestolen, Den todelte skalstol, Bamsestolen och Jakkens Hvile är bara några exempel på några av Wegner stolar som idag anses vara moderna klassiker.

Carl Hansen & Søn (1908-)

Carl Hansen & Søn (1908-)
Carl Hansen & Søn är ett danskt möbelföretag som har en lång och framstående historia inom möbeldesign. Företaget grundades år 1908 av snickaren Carl Hansen i Odense, Danmark. Sedan dess har Carl Hansen & Søn specialiserat sig på att tillverka högkvalitativa möbler i nära samarbete med framstående danska formgivare. Företagets sortiment inkluderar en rad klassiska och moderna möbler för både hem och offentliga miljöer, såsom stolar, bord, soffor och andra inredningsdetaljer. Carl Hansen & Søn är särskilt känt för sina trästolar och har en stark tradition av hantverk och kvalitet. En av deras mest kända och ikoniska möbler är "Wishbone Chair" (Y-stolen), designad av danska arkitekten Hans J. Wegner år 1949. Y-stolen är känd för sin distinkta form och användning av handflätad papperssnöre, och den har blivit en symbol för dansk möbeldesign.