425 3st taklampor Tom Dixon Viod

425a_8dc74f17e7e4558_med.jpeg
  • 425a_8dc74f17e7e4558_sm.jpeg
  • 425b_8dc74f180bcb65f_sm.jpeg
  • 425c_8dc74f1829dd4a3_sm.jpeg
  • 425e_8dc74f186f6e9d9_sm.jpeg
  • 425f_8dc74f1e786a2d0_sm.jpeg
  • 425d_8dc74f184f9f1f2_sm.jpeg

3st taklampor formgivna av Tom Dixon för varumärket i sitt eget namn. Modellen heter Viod, här i utförandet i koppar. Void är passar ypperligt att placeras ovanför ett matbord eller soffbord, antingen ensam eller i grupp, med matchande eller kontrasterande färger och utföranden.

Smärre repor. Smärre slitage. Klädseln på en av de tygklädda sladdarna har släppt lite ovanför lampan.

  • Storlek:Höjd: 155 mm, Diameter: 300 mm

Värdering9 000 - 11 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)300 SEK

Tom Dixon (1959-)
United Kingdom

Tom Dixon föddes den 21 maj 1959 i Sfax i Tunisien och är en brittisk självlärd industridesigner. Han är 'creative director' för varumärket Tom Dixon som specialiserar sig på belysning, möbler och accessoarer. Han fick sitt genombrott i mitten på 1980-talet genom att sätta upp ett kreativt rum med butik för sitt eget arbete och andra designers, men även genom hans S-chair som han designade för italienska Cappellini. På 1990-talet var han designchef på Habitat och blev senare 'creativ director' där fram till 2008. År 2002 etablerade han sitt eget varumärke Tom Dixon i London. Senare anslöts det svenskbaserade Proventus och bildade Design Research vars syfte var att ta fram och utveckla designprodukter. Varumärket Tom Dixon presenterar därefter nya kollektioner av belysning och möbler och senare även accessoarer.

Tom Dixon Ltd (2002-)
United Kingdom

Tom Dixon Ltd (2002-)
Tom Dixon Ltd är ett brittiskt designföretag grundat av den framstående designern Tom Dixon år 2002. Företaget har blivit känt för sina innovativa och stilfulla produkter inom områdena möbler, belysning och heminredning. Tom Dixons designfilosofi kännetecknas ofta av en balans mellan industriell estetik och konstnärlig kreativitet. Företagets sortiment inkluderar en mängd olika produkter, från ikoniska lampor som Copper Shade till moderna möbelkollektioner och dekorativa accessoarer. Många av Tom Dixons produkter är tillverkade med en mix av traditionellt hantverk och moderna tillverkningsmetoder.