398 6st Konferensstolar Walter Knoll FK Chair Low

398a_8dc690843fe7499_med.jpeg
  • 398a_8dc690843fe7499_sm.jpeg
  • 398b_8dc6908443ef210_sm.jpeg
  • 398c_8dc69084478e0af_sm.jpeg
  • 398d_8dc690844b9914b_sm.jpeg
  • 398e_8dc690844f8f245_sm.jpeg

Konferensstolar från Walter Knoll, modell FK Chair Low. Jørgen Kastholm och Preben Fabricius skapade tidlös elegans i slutet av 1960-talet med FK-stolen, som idag klassas som en modern ikon inom minimalistisk möbeldesign.

  • Skick:OK begagnat skick
  • Storlek:Bredd: 720mm Djup: 500mm Höjd: 930mm Sitthöjd: 460mm

Värdering50 000 - 72 000 SEK
Fraktavgift (från)1 500 SEK

Walter Knoll (1865-)
Germany

Walter Knoll (1865-)
Walter Knoll är ett tyskt företag som specialiserar sig på tillverkning av högkvalitativa möbler och inredningslösningar. Företaget grundades 1865 i Stuttgart och har sedan dess etablerat sig som en ledande aktör inom möbelbranschen med fokus på modern design och innovation. En av Walter Knolls mest kända möbler är "FK Chair", designad av Preben Fabricius och Jørgen Kastholm. Denna stol är känd för sin eleganta formgivning och höga komfortnivå, vilket gör den till en populär möbel i både hem- och offentliga miljöer. Walter Knolls sortiment inkluderar också soffor, bord, skrivbord och andra möbler som kännetecknas av hög kvalitet, hållbarhet och tidlös design.

Jørgen Kastholm & Preben Fabricius

Preben Fabricius (1931-1984) utbildade sig som snickare i Köpenhamn innan han studerade inredningsdesign under Finn Juhl, där han träffade smeden Jørgen Kastholm (1931-2007). År 1961 grundade Fabricius och Kastholm tillsammans en studio, från vilken flera möbelklassiker senare kom att uppstå. Deras avsikt var att skapa möbler med en tydlig estetisk form. Deras ultimata mål var tidlöshet. De danska inredningsdesignerna ägnade sig åt att optimera form, material och ergonomi och följde därigenom den funktionella-estetiska traditionen inom skandinavisk design. Bauhaus präglade också deras tillvägagångssätt. I slutet av 1960-talet lyckades Fabricius och Kastholm designa en av ikonerna inom designhistorien, FK. Sitsen står för klassisk design, samtidigt som den är en symbol för modernitet och ett lysande exempel på minimalism. År 1969 blev stolen den första mottagaren av det tyska designpriset för "Bra Form".