397 Fåtölj Ihreborn Arabesk

397a_8dc68f877552abb_med.jpeg
  • 397a_8dc68f877552abb_sm.jpeg
  • 397b_8dc68f87797329a_sm.jpeg
  • 397c_8dc68f877d00e32_sm.jpeg
  • 397d_8dc68f87809227e_sm.jpeg
  • 397e_8dc68f878466319_sm.jpeg

Fåtölj från Ihreborn, modell Arabesk. Designades av svensken Folke Jansson 1955 för Göteborgs möbelmässa. Mycket bekväm fåtölj med runda former ger ett inbjudande och unikt formspråk.

  • Skick:Mycket bra begagnat skick
  • Storlek:Bredd: 780mm Djup: 850mm Höjd: 740mm Sitthöjd: 370mm

Värdering15 000 - 20 000 SEK
Fraktavgift (från)800 SEK

Folke Jansson

Folke Jansson var en svensk formgivare och möbeldesigner som var aktiv under andra halvan av 1900-talet. Han var känd för sitt arbete med att skapa funktionella och stilrena möbler med en tydlig skandinavisk estetik. Janssons designfilosofi betonade oftast enkelhet, hållbarhet och användarvänlighet. Hans bidrag till svensk design inkluderar ett antal ikoniska möbler som har blivit symboler för den svenska designtraditionen.

Ihreborn

Ihreborn
Ihreborn är en svenskt möbeldesignföretag känt för sin moderna och stilrena design. Företaget grundades av bröderna Jonas, Mattias och Daniel Ihreborn och har etablerat sig som en ledande aktör inom möbelbranschen både nationellt och internationellt. Med en tydlig vision om att kombinera modern estetik med funktionell design har Ihreborn skapat en distinkt signaturstil som präglas av enkelhet, elegans och högkvalitativa materialval. Deras möbler kännetecknas ofta av rena linjer, välavvägda proportioner och en tidlös estetik som passar både hem- och offentlig miljö.