392 6st Bistrostolar Gemla Kaiser

392a_8dc6853f04a6bd7_med.jpeg
  • 392a_8dc6853f04a6bd7_sm.jpeg
  • 392b_8dc6853f0991459_sm.jpeg
  • 392c_8dc6853f0e572ad_sm.jpeg
  • 392d_8dc6853f12f9e58_sm.jpeg
  • 392e_8dc6853f1708297_sm.jpeg
  • 392f_8dc6853f1b301d5_sm.jpeg

En rekonditionerad designklassiker från kända Gemla, modell Kasier. Kaiser är en rejäl caféstol i ångböjd bok. Formgiven av Jack Ränge 1962 och fick sitt namn då han använde stolen för att inreda japanska kejsaren Hirohitos matsal.

Här har vi lackerat om trästommen och klätt om sits och rygg i konstläder.

  • Skick:Mycket bra begagnat skick
  • Storlek:Bredd: 530mm Djup: 530mm Höjd: 820mm Sitthöjd: 440mm

Värdering19 000 - 22 000 SEK
Fraktavgift (från)1 200 SEK

gemla (1861-)

gemla   (1861-)
Gemla Möbler är ett svenskt möbelföretag med en lång historia och stark tradition inom träbaserad möbeltillverkning. Företaget grundades 1861 i byn Gemla i Småland, och har över åren specialiserat sig på att producera böjträstolar och andra trämöbler. Gemla Möbler är särskilt kända för sin expertis inom böjträtekniken, där man böjer träet för att skapa eleganta och hållbara möbelkonstruktioner. Deras möbler har ofta en tidlös och klassisk design. En av deras mest ikoniska produkter är "Kryssbänken" eller "Kryssstolen," en stol med en karakteristisk korsad ryggstödsdesign. Kryssstolen har blivit ett känt inslag inom skandinavisk möbeldesign och representerar Gemla Möblers hantverksmässiga kompetens.

Jack Ränge (1917-2011)

Jack Ränge (1917–2011) arbetade främst som inredningsarkitekt för kontraktsmarknaden men designade också möbler för företag som Gemla, Klaessons och Nässjö Stolfabrik. Ränge är mest känd för böjdträstolen Kaiser och den laminerade stolen KS 251, båda designade på 1960-talet. De två stolarna blev stora framgångar och användes i flera kontor och offentliga utrymmen.