391 Soffa Fredericia Mogensen 2292

391a_8dc68521d9b15bf_med.jpeg
  • 391a_8dc68521d9b15bf_sm.jpeg
  • 391d_8dc68521e51f9bc_sm.jpeg
  • 391e_8dc68521e912b16_sm.jpeg
  • 391b_8dc68521dddb1ef_sm.jpeg
  • 391c_8dc68521e1c6589_sm.jpeg
  • 391f_8dc68521ec331d3_sm.jpeg

Mogensen 2292 från Fredericia. En riktig designklassiker som finns i regeringsbyggnader, ambassader, kontor och privata hem världen över.

  • Storlek:Bredd: 1540mm Djup: 900mm Höjd: 1070mm Sitthöjd: 450mm

Värdering21 000 - 30 000 SEK
Fraktavgift (från)1 500 SEK

Børge Westergaard Mogensen (1914-1972)

Børge Mogensen var en framstående dansk möbeldesigner, född 1914 och avliden 1972. Han var en av de mest inflytelserika formgivarna under den danska designens guldålder på 1950- och 1960-talet och betraktas som en av grundarna av den moderna danska designskolan. Mogensen ritade möbler för ett flertal danska och svenska möbelföretag, bland annat Karl Andersson & Söner, där hans ikoniska möbelserie Øresund fortfarande tillverkas idag. Några av Mogensens mest kända verk inkluderar "Spanish Chair" och "Hunting Chair" för danska Fredericia Furniture. Dessa möbler har blivit ikoner inom den danska möbeldesignen och fortsätter att vara eftertraktade av designentusiaster över hela världen.

Fredericia Furniture (1911-)

Fredericia Furniture (1911-)
Fredericia Furniture är en välrenommerad dansk tillverkare av högkvalitativa möbler med fokus på hållbarhet, kvalitet och tidlös design. Företaget grundades 1911 och har sedan dess etablerat sig som en ledande aktör inom den skandinaviska möbelindustrin. Fredericia samarbetar med framstående designers och arkitekter för att skapa unika och innovativa möbelkollektioner som sträcker sig från soffor och fåtöljer till matbord och belysning. Deras möbler kännetecknas ofta av enkelhet, funktionalitet och en tidlös estetik som gör dem passande för både privata hem och offentliga miljöer. Ett exempel på deras framstående arbete är "Spanish Chair", designad av Børge Mogensen 1958. Denna ikoniska fåtölj är inspirerad av spanska sittmöbler och är känd för sin robusta konstruktion och tidlösa design. Med sin naturliga läderklädsel och massiva träram har Spanish Chair blivit en symbol för skandinaviskt designarv och är en av Fredericias mest ikoniska produkter.