381 Klädhängare Fritz Hansen Coat Tree Multicolor

381a_8dc65ecde8f3063_med.jpeg
  • 381a_8dc65ecde8f3063_sm.jpeg
  • 381b_8dc65ecded5a48a_sm.jpeg
  • 381c_8dc65ecdf15bf72_sm.jpeg
  • 381d_8dc65ecdf4b58b5_sm.jpeg

En klädhängare som utöver sin vanliga funktion också bidrar med en färgklick. Designad av Sidse Werner 1971 för danska Fritz Hansen.

  • Storlek:Diameter: 650mm Höjd: 1930mm

Värdering6 000 - 10 000 SEK
Fraktavgift (från)500 SEK

Fritz Hanzen (1872-)

Fritz Hanzen (1872-)
Fritz Hansen, även kallad Republic of Fritz Hansen, är en dansk möbeltillverkare med säte i Allerød. Företaget har blivit känt för sin produktion av kvalitetsmöbler formgivna av bland andra Arne Jacobsen, Hans J. Wegner, Piet Hein, Bruno Mathsson och Børge Mogensen. En av företagets mest saluförda produkter är Arne Jacobsens stol Sjuan som sedan den presenterades på 1950-talet har sålts i över fem miljoner exemplar. Andra möbelklassiker hos Fritz Hansen är stolarna Myran och Grand prix, fåtöljerna Svanen och Ägget, samt bordet Superellips.1982 förvärvade Fritz Hansen även rättigheterna till en stor del av Poul Kjærholms klassiska möbeldesign.

Sidse Werner (1931-1989)

Sidse Werner var en framstående dansk industridesigner var känd för sin betoning på enkelhet och funktionalitet i sina verk. Hon gjorde betydande bidrag till den danska designscenen, särskilt inom områden som möbler och belysning. Ett exempel på hennes arbete är "Coat Tree" - en stilren och praktisk klädhängare i form av ett träd. Dess eleganta design och användarvänliga koncept har gjort det till ett ikoniskt objekt inom dansk design, och det fortsätter att inspirera både formgivare och designentusiaster runt om i världen. Werner's arv lever vidare genom hennes tidlösa design och hennes betydelse för den danska designhistorien.