358 Matbord OX Denmarq Big O Table

358a_8dc6060d76db787_med.jpeg
  • 358a_8dc6060d76db787_sm.jpeg
  • 358b_8dc6060d7f7c867_sm.jpeg
  • 358c_8dc6060d89b1a4b_sm.jpeg
  • 358d_8dc6060d94a76f4_sm.jpeg
  • 358e_8dc6060da16f6ec_sm.jpeg
  • 358f_8dc6060dace358f_sm.jpeg
  • 358g_8dc6060db6b5653_sm.jpeg

Runt matbord från OX Denmarq. Modellen Big O Table är ett klassiskt och elegant bord med rund bordsskiva i carraramarmor och mässingsstativ.

Slitage på stativet.

  • Storlek:Diameter 120cm, höjd 72cm

Värdering10 000 - 12 000 SEK
Fraktavgift (från)800 SEK

OX DENMARQ

OX  DENMARQ
OX DENMARQ är ett danskt designföretag som grundades av Dennis Marquart år 2012. Företagets fokus ligger på att skapa högkvalitativa och tidlösa möbler och inredningsdetaljer. OX DENMARQ är känt för sin skicklighet inom metallbearbetning och för att använda exklusiva material för att skapa unika och hållbara produkter. Ett exempel på deras design är O2 Lounge Chair. Denna fåtölj är skapad med en elegant och minimalistisk design och tillverkad med en ram av svartlackerat stål och en sits av läder. Den visar OX DENMARQ:s färdighet att kombinera en modern estetik med högkvalitativa material och hantverk. Företaget är också känt för att återanvända och återvinna material för att minska sin miljöpåverkan. Deras engagemang för kvalitet och design har gjort OX DENMARQ till en framstående aktör inom den danska och internationella möbeldesignscenen

Dennis Marquart

Dennis Marquart, medgrundare av det danska designföretaget OX Denmarq, är känd för sin dragning mot enkla former och kombinationer av olika material. Utöver studier i möbeldesign vid "Den Kongelige Danske Kunstakademi" har Marquart även studerat i Japan och Kina. Den asiatiska påverkan är synlig i hans arbete genom estetiken av enkelhet och precision, vilka smälter samman sömlöst med traditionerna inom skandinavisk design. I OX Denmarqs kollektioner tar klassiska och starka material som läder, trä och stål moderna och lätta former. Ett utmärkt exempel är O Table, där marmor och stål kombineras i en luftig och fräsch design.