323 Golvlampa Atelier Areti Alouette 004 2 Birds

323a_8dc5d5367a9cc90_med.jpeg
  • 323a_8dc5d5367a9cc90_sm.jpeg
  • 323b_8dc5d5368850c1e_sm.jpeg
  • 323e_8dc5d536a6d5aed_sm.jpeg
  • 323c_8dc5d53694f4b22_sm.jpeg
  • 323g_8dc5d536bce5044_sm.jpeg
  • 323d_8dc5d5369dd7658_sm.jpeg
  • 323f_8dc5d536b12a175_sm.jpeg

Ovanlig lampa från Atelier Areti. Modellen heter Alouette 004 och finns i en rad olika utföranden. Här som golvlampa med två "fåglar" som fungerar som justerbara lamphuvuden. Handgjord i Tyskland.

Pulverlackerad metall i svart. Vitt på insidan av lampskärmarna. Lampan är i utmärkt skick men mindre repor kan förkomma. Obetydligt slitage.

  • Skick:Utmärkt begagnat skick
  • Storlek:Höjd: 1200 cm, Bredd: 200 mm, Sladd: 200 mm

Värdering8 000 - 10 000 SEK
Fraktavgift (från)500 SEK

Atelier Areti
Austria

Atelier Areti
Atelier Areti är ett innovativt designstudio som grundades av systrarna Gwendolyn och Guillane Kerschbaumer. Deras arbete kännetecknas av en elegant och minimalistisk estetik som smälter samman konst och funktion på ett harmoniskt sätt. Med fokus på belysning och möbler skapar de unika och tidlösa produkter som utstrålar en subtil men distinkt karaktär. Genom noggrant utvalda material och skickligt utfört hantverk lyckas Atelier Areti skapa föremål som både tilltalar sinne och själ, och som lämnar ett bestående intryck i modern designvärld.