314 Förvaring USM Haller System 1x2

314g_8dc5a0d672df2c1_med.jpeg
  • 314g_8dc5a0d672df2c1_sm.jpeg
  • 314h_8dc5a0d67ce5cd0_sm.jpeg
  • 314a_8dc5a0d638a00d5_sm.jpeg
  • 314b_8dc5a0d64279b63_sm.jpeg
  • 314c_8dc5a0d64cccaa4_sm.jpeg
  • 314d_8dc5a0d65641772_sm.jpeg
  • 314e_8dc5a0d65f12c97_sm.jpeg
  • 314f_8dc5a0d669683b1_sm.jpeg

Designklassiker från USM. Förvaringen är en del av serien USM Haller, ett förvaringssystem som kan byggas på en rad olika vis. Här i form av ett mindre skåp med en fälldörr och ett öppet fack.

USM Haller System är en ikon designvärlden och har sedan 2001 ingått i Museum of Modern Art (MoMA) permanenta samling.

Förkromade metallrör. Lackerade metallplåtar i svart (grafit). En del repor förekommer i den svarta metallplåten.

  • Storlek:Höjd: 830 mm, Bredd: 520 mm, Djup: 520 mm

Värdering4 000 - 5 000 SEK
Fraktavgift (från)500 SEK

USM Modular Furniture (1965-)
Switzerland

USM Modular Furniture   (1965-)
USM Modular Furniture är en framstående schweizisk möbeltillverkare, känt för sitt ikoniska modulära förvaringssystem. Grundat 1965, har företaget skapat designklassikern USM Haller System, som kombinerar elegans och funktionalitet på ett unikt sätt. Det modulära förvaringssystemet bygger på en enkel men sofistikerad konstruktion med metalliska kulor, rör och plattor som kan sammanfogas för att skapa anpassningsbara möbler. Systemets renhet i design och användbarhet har gjort det till en permanent del av flera konstsamlingar och en eftertraktad möbel i både hem och kontorsmiljöer. Genom att förena schweizisk precision med innovativ design har USM Haller etablerat sig som en internationell möbelikon och fortsätter att vara en symbol för modern elegans och funktionalitet.

Fritz Haller & Paul Schärer
Switzerland

Fritz Haller och Paul Schärer var arkitekter och designers som förändrade landskapet av modern inredning med sin banbrytande modulära möbel, känt som USM Haller. Deras samarbete ledde till skapandet av detta ikoniska möbelsystem under 1960-talet. Med en vision om mångsidighet och funktionell elegans utvecklade de en serie av rektangulära moduler som kunde kombineras och anpassas för att skapa allt från bokhyllor till skrivbord och förvaringslösningar. USM Haller blev snabbt känt för sin enkla, industriella estetik och sin flexibilitet som tillät det att anpassa sig till olika rum och behov. Genom deras samarbete och innovation har Haller och Schärer skapat en designklassiker som fortsätter att vara relevant än idag. USM Haller har blivit en symbol för tidlös modernitet och används över hela världen i både hem- och kontorsmiljöer. Deras arbete visar på kraften i funktionell design kombinerad med estetiskt tilltalande formgivning, och deras möbel har blivit en ikon inom den moderna inredningsvärlden.