370 2st Fåtöljer Artek P401 Alvar Aalto

370a_8dc651a9fe1c2b7_med.jpeg
  • 370a_8dc651a9fe1c2b7_sm.jpeg
  • 370b_8dc651aa0705779_sm.jpeg
  • 370c_8dc651aa10d8af6_sm.jpeg
  • 370d_8dc651aa1b4a048_sm.jpeg
  • 370e_8dc651aa250dc43_sm.jpeg
  • 370f_8dc651aa3afeb02_sm.jpeg
  • 370g_8dc651aa4e7d558_sm.jpeg

2st skinnfåtöljer från finska Artek. Modellen heter Armchair 401 och formgavs av Alvar Aalto 1939. En riktig designklassiker.

Stomme i klarlackad björk. Sits och rygg i originalskinn i mycket bra skick.

  • Skick:Mycket bra begagnat skick
  • Storlek:Bredd 610 mm, Djup 630 mm, Höjd 1010 mm

Värdering37 000 - 39 000 SEK
Fraktavgift (från)1 500 SEK

Alvar Aalto (1898-1976)
Finland

Alvar Aalto (1898-1976)
Alvar Aalto, den banbrytande finländska arkitekten och formgivaren, föddes 1898 och avled 1976. Hans bidrag till modern arkitektur och möbeldesign är oöverträffad. Aalto är mest känd för sina organiska former och användning av naturliga material. Ett av hans mest hyllade verk är Paimio-stolen, ursprungligen designad för Paimio Sanatorium på 1920-talet. Denna ikoniska stol är känd för sin böjda träram och ergonomiska form, vilket gör den både stilren och bekväm. Den anses vara ett mästerverk inom modern möbeldesign och har blivit en symbol för Aaltos innovativa tillvägagångssätt. Utöver Paimio-stolen är Aalto även känd för sin skapelse av andra banbrytande möbler och arkitektoniska mästerverk, inklusive Savoyvasen och Villa Mairea. Hans inflytande sträcker sig över generationer och fortsätter att inspirera designers och arkitekter över hela världen.

Artek (1935-)
Finland

Artek   (1935-)
Artek är ett finskt möbelföretag och designföretag som grundades år 1935 i Helsingfors, Finland. Det är känt för sitt starka engagemang för modernismen och funktionalismen och har varit en viktig aktör inom finsk design och arkitektur. Företaget grundades av arkitekterna Alvar Aalto, Aino Aalto, Maire Gullichsen och Nils-Gustav Hahl. Artek har skapat och producerat en rad ikoniska möbler och inredningsdetaljer. Ett av deras mest kända verk är "Stool 60," en enkel men elegant pall designad av Alvar Aalto år 1933. Pallen är känd för sin böjda träteknik och tidlösa design.