204 Taklampa Flos 2097/30 Sarfatti

204b_8dc4421d9b1b1ed_med.jpeg
  • 204b_8dc4421d9b1b1ed_sm.jpeg
  • 204d_8dc4421da9d4087_sm.jpeg
  • 204e_8dc4421db390331_sm.jpeg
  • 204c_8dc4421da2caac7_sm.jpeg
  • 204f_8dc4421dbb7ad9b_sm.jpeg
  • 204a_8dc4421d938d68e_sm.jpeg

Ikonisk taklampa från italienska Flos i mycket bra skick. Modellen heter 2097/30 men brukar kallas "Sarfatti" efter sin formgivare Gino Sarfatti. Han formgav Sarfatti redan 1958 och lampan har sedan dess blivit en designklassiker.

Stomme i mässing. 30 ljuskällor. En glödlampa saknas. Obetydligt ytslitage.

  • Skick:Mycket bra begagnat skick
  • Storlek:Höjd: 72 cm, Diameter: 88 cm

Värdering12 000 - 15 000 SEK
Fraktavgift (från)800 SEK

Flos (1962-)
Italy

Flos   (1962-)
Flos är en italiensk belysningsproducent med en framstående roll inom den internationella designscenen. Företaget grundades 1962 i Merano, Italien, av Cesare Cassina och bröderna Achille och Pier Giacomo Castiglioni. Flos är känt för att producera innovativa och ikoniska belysningsarmaturer och har samarbetat med många framstående formgivare genom åren. En av Flos mest kända och ikoniska lampor är "Arco," skapad av Achille och Pier Giacomo Castiglioni år 1962. Arco är en bågformad golvlampa med en mäktig båge och en upphängd lampskärm, och den har blivit en symbol för modernistisk design.

Gino Sarfatti (1912-1985)
Italy

Gino Sarfatti var en framstående italiensk ljusdesigner och entreprenör, mest känd för sitt banbrytande arbete inom belysningsdesign under 1900-talet. Han föddes 1912 i Venedig och grundade år 1939 företaget Arteluce, som snabbt blev en av de ledande aktörerna inom design av belysningsarmaturer. Sarfatti var känd för sin innovation och användning av avancerade material och tekniker för att skapa eleganta och funktionella ljusarmaturer. Hans designfilosofi fokuserade på att skapa en perfekt balans mellan form och funktion, vilket resulterade i en serie ikoniska och tidlösa lampor. Under sin karriär skapade Sarfatti över 700 olika lampmodeller och hans verk finns idag representerade på flera prestigefyllda museum runt om i världen. Hans inflytande och arv inom belysningsdesign lever vidare och fortsätter att inspirera nya generationer av formgivare och ljusentusiaster. Gino Sarfatti avled 1985 men hans arv och bidrag till designvärlden fortsätter att leva vidare.