1313 Stol Eames Aluminium Group

Klassisk designstol från ICF. Modellen Eames Aluminium Group Management Chair är formgiven av Charles & Ray Eames 1958. Stolen är klädd i svart mesh med kromade detaljer.
- Skick:OK begagnat skick, sliten i meshen
- Storlek:Bredd 560mm, Djup 560mm, Höjd 830mm, Sitthöjd 450mm
| Värdering | 4 500 - 6 500 SEK |
| Slagavgift (inkl. moms) | 100 SEK |
| Fraktavgift (från) | 500 SEK |
ICF Office

ICF Office är en division inom Intercontinental Furniture Group (ICF Group), som är ett internationellt företag som specialiserar sig på kontorsmöbler och inredningslösningar för professionella miljöer. ICF Office erbjuder ett brett utbud av kontorsmöbler, inklusive skrivbord, stolar, förvaringssystem och konferensmöbler, som är utformade för att kombinera funktionalitet med stil och ergonomi. Företaget fokuserar på att skapa arbetsmiljöer som främjar produktivitet, trivsel och välbefinnande för användarna. ICF Office är känt för sin höga kvalitet, innovativa design och skräddarsydda lösningar som möter de unika behoven hos olika företag och organisationer.
Charles & Ray Eames United States of America

Charles och Ray Eames var ett amerikanskt designerpar och hör till 1900-talets allra mest inflytelserika formgivare. Charles Eames (1907–1978), utbildad arkitekt, och Ray Eames (1912–1988), konstnär och formgivare, förenade teknik, kreativitet och mänskliga behov i ett formspråk som kom att prägla modern design.
Tillsammans utvecklade de innovativa lösningar i material som formpressad plywood, plast och aluminium och skapade ikoniska möbler för Herman Miller. Bland deras mest kända verk finns Eames Lounge Chair och Ottoman (1956), Plastic Chair-serien (1948–50) och den lekfulla Eames Hang-It-All (1953). Deras design kännetecknas av ergonomi, funktionalitet och en varm, tillgänglig estetik.
Utöver möbelformgivning arbetade Charles och Ray Eames även med arkitektur, film och utställningsdesign. En genomgående idé i deras arbete var övertygelsen om att god design ska vara funktionell, vacker och tillgänglig för alla – en filosofi som fortfarande gör Eames-parets verk lika relevanta i dag.