389 Soffa IKEA Kolding 1960-tal Renoverad

389b_8dc6850888ec4c4_med.jpeg
  • 389b_8dc6850888ec4c4_sm.jpeg
  • 389a_8dc685087d13aa3_sm.jpeg
  • 389e_8dc68508a806752_sm.jpeg
  • 389c_8dc6850893015ee_sm.jpeg
  • 389d_8dc685089ba6060_sm.jpeg
  • 389f_8dc68508b2ba692_sm.jpeg
  • 389g_8dc68508bdc742d_sm.jpeg
  • 389h_8dc68508c7aa8cc_sm.jpeg
  • 389i_8dc68508d0ac841_sm.jpeg

Nyrenoverad soffa från IKEA. Modellen heter Kolding och formgavs 1960 av svensk-danske Erik Wørts. En riktig möbelklassiker. Soffan finns representerad på IKEAs museum i Älmhult.

Nyrenoverade resårplymåer. Krämvit klädsel i mycket gott skick. Stomme i teak i bra skick.

  • Skick:Nyrenoverad
  • Storlek:Bredd 1850 mm, Djup 770 mm, Höjd 770 mm

Värdering21 000 - 23 000 SEK
Fraktavgift (från)1 200 SEK

IKEA (1943-)

IKEA   (1943-)

Erik Wørts (1916-1997)

Erik Wørts (1916-1997)
Erik Wørts var en dansk möbelsnickare och formgivare som flyttade till Sverige i mitten av 1940-talet, där han spelade en viktig roll i utvecklingen av platta möbler för både NK och IKEA. Hans första designarbeten dök upp i slutet av 1930-talet. Hans mest kända design är en safari-stol som producerades i realtivt stora mängder för sin tid. Många av dessa designarbeten var för Henrik Worts Möbelsnedkeri. Ett litet familjeföretag som tillverkade unika eller mycket små serier. Senare, under 1950- och 1960-talet, designade han för den välkända danska soffa- och stolstillverkaren Eilersen och den kvalitetsorienterade lilla firman Kjellerup Möbelfabrik.