394 2st Children´s chair av Harry Bertoia för Knoll

394a_8dc68d950045ec3_med.jpeg
  • 394a_8dc68d950045ec3_sm.jpeg
  • 394b_8dc68d9504a221f_sm.jpeg
  • 394c_8dc68d9508642bb_sm.jpeg
  • 394d_8dc68d950c04df4_sm.jpeg

Bertoia Children´s Chair från Knoll. Formgiven av Harry Bertoia år 1952 och har genom åren kommit att bli en modern designikon. Stolen är en del av Bertoias populära kollektion med möbler av skulpterat stålnät.

  • Skick:Mycket bra begagnat skick
  • Storlek:Bredd: 340mm Djup: 340mm Höjd: 510mm Sitthöjd: 310mm

Värdering5 000 - 7 000 SEK
Fraktavgift (från)500 SEK

Knoll (1938-)
United States

Knoll   (1938-)
Knoll, grundat 1938 i New York av Hans Knoll, är en framstående amerikansk möbeltillverkare med starka kopplingar till modern möbeldesign. Företaget har samarbetat med några av de mest inflytelserika formgivarna genom åren och producerat ikoniska möbler som har blivit symboler för modern stil. Ett exempel på deras enastående arbete är Barcelona Chair designad av Ludwig Mies van der Rohe. Denna stol representerar elegans och komfort och är en modern klassiker. En annan framstående design är Tulip Table av Eero Saarinen, känt för sin enkla och organiska form. Knolls fortsatta inflytande syns även i Eero Saarinens Womb Chair, som erbjuder en omslutande komfort. Knoll har spelat en avgörande roll i att forma moderna arbets- och hemmiljöer genom sina designklassiker och fortsätter vara en ledande aktör inom möbelbranschen med fokus på kvalitet och stil.

Harry Bertoia (1915-1978)
United States

Harry Bertoia var en italiensk-amerikansk konstnär, designer och skulptör, mest känd för sina banbrytande verk inom metallskulptur och möbeldesign. Han föddes i Italien men flyttade till USA som tonåring. Bertoia utbildade sig vid Cranbrook Academy of Art, där han senare blev lärare och arbetade nära andra framstående formgivare som Eero Saarinen och Charles och Ray Eames. Bertoias mest kända verk inkluderar hans "Diamond Chair", som han designade för Knoll International på 1950-talet. Denna stol, gjord av svetsade ståltrådar, är en ikonisk symbol för modernistisk design och har blivit en klassiker inom möbelvärlden. Hans arbete utforskade ofta gränserna mellan konst och funktion, och hans skulpturer och möbler är kända för sin elegans och organiska former. Utöver sin framgång som designer var Bertoia också en begåvad skulptör, och hans abstrakta metallskulpturer är utställda på museer runt om i världen. Hans inflytande sträcker sig långt bortom hans livstid och hans arbete fortsätter att vara en källa till inspiration för konstnärer och formgivare över hela världen.