5982 Artemide Vägglampa Tolomeo Midi LED

Vägglampa från Artemide, modell Tolomeo Midi LED formgiven av Michele De Lucchi och Giancarlo Fassina 1987. Bruksslitage. repor. Märken.
- Storlek:Maxhöjd: 1000mm, Diameter Skärm: 110mm
| Värdering | 1 500 - 2 000 SEK |
| Slagavgift (inkl. moms) | 100 SEK |
| Fraktavgift (från) | 100 SEK |
Artemide (1960-) Italy

Artemide är ett italienskt företag som grundades 1960 av Ernesto Gismondi. Produkter från Artemide har tagits fram genom innovation, funktion och tillverkas med material av hög kvalitet. Detta har gjort att Artemides produkter blivit mycket populära genom åren. Några av Artemides produkter som blivit en stor succé är Eclisse, Tolomeo och Pipe. Artemide är idag ett världskänt varumärke och finns i många länder världen över. Det är ett varumärke känt för att vara världsledande inom belysning. Artemides produkter finns i olika sorters ljus för att kunna anpassas till människans behov av ljus i olika rum och även beroende på vilket tillfället är.
Michele De Lucchi och Giancarlo Fassina Italy
Michele De Lucchi och Giancarlo Fassina är italienska formgivare och arkitekter, mest kända för sitt samarbete inom postmodern design. Michele De Lucchi (född 1951) har varit en central figur inom Memphisgruppen och har skapat allt från ikoniska lampor till arkitektur och industridesign. Giancarlo Fassina (född 1945) är industridesigner med särskilt fokus på belysning. Tillsammans formgav de den klassiska lampan Tolomeo för Artemide 1987 – ett tidlöst designobjekt som blivit en internationell ikon.