5975 Skrivbordslampa, "Type L-2001", Luxo

Skrivbordslampa, "Type L-2001", Luxo
  • Skrivbordslampa, "Type L-2001", Luxo

Skrivbordslampa från Luxo, modell Type L-2001. Stomme i svartlackerad metall, kupa i plast med blå detalj, reglerabar arm, armens totala längd ca.100cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Estimate1,000 SEK
Hammer Fee (inc. VAT)100 SEK
Shipping Fee (from)100 SEK

Luxo (1934-)

Luxo är ett norskt företag som är välkänt för sina innovativa belysningslösningar. Det grundades år 1934 av Jacob Jacobsen och är mest känt för att ha utvecklat den ikoniska Luxo-L1-lampan, en balansarmatur som har blivit ett symboliskt exempel på klassisk lampdesign. Luxo är känt för sin fokus på funktionalitet och ergonomi i sina produkter och har fortsatt att skapa banbrytande belysningslösningar för både hem- och professionell användning. Företaget har vuxit till att bli en ledande aktör inom belysningsbranschen och är en del av den globala marknaden för belysningsprodukter och design.