5882 Lundbergs Möbler - Trästol "Tova" - Stina Sandwal

Lundbergs Möbler - Trästol "Tova" - Stina Sandwal
  • Lundbergs Möbler - Trästol "Tova" - Stina Sandwal

Stol från Lundbergs Möbler, modell Tova formgiven av Stina Sandwal. Stomme i massivträ, skålad sits och rundad rygg i fanerad björkplywood.

Färgbortfall. Märken. Repor.

Fyndvara, inget reervationspris.

  • Condition:OK skick
  • Dimensions:Sitthöjd 450 mm, Höjd 790 mm, Bredd 480 mm, Djup 510 mm

Estimate1,500 - 2,000 SEK
Hammer Fee (inc. VAT)100 SEK
Shipping Fee (from)200 SEK

Stina Sandwall

Stina Sandwall är en svensk formgivare och inredningsarkitekt som är känd för sin minimalistiska och funktionella designstil. Hon har skapat ett brett utbud av möbler, belysning och inredningsdetaljer, där funktion och estetik går hand i hand. Sandwall arbetar ofta med naturliga material och rena linjer för att skapa tidlösa produkter som passar i moderna, skandinaviska interiörer. Hennes arbete har visats i både nationella och internationella sammanhang, och hon samarbetar med flera etablerade varumärken inom möbel- och inredningsindustrin i Sverige.

Lundbergs Möbler

Lundbergs Möbler
Lundbergs Möbler är ett svenskt möbelföretag med rötter i Småland, känt för sitt gedigna hantverk och sitt fokus på massivt trä. Företaget förenar traditionell möbeltillverkning med tidlös formgivning och hög funktionalitet. Sortimentet omfattar bland annat bord, stolar och förvaringsmöbler, ofta präglade av rena linjer och hållbara material. Ett uppskattat exempel är deras matbord i massiv björk eller ek, där robust konstruktion möter ett återhållsamt, skandinaviskt uttryck.