5275 FYND Vitra Caféstol Hal

FYND Vitra Caféstol Hal
  • FYND Vitra Caféstol Hal
  • FYND Vitra Caféstol Hal
  • FYND Vitra Caféstol Hal
  • FYND Vitra Caféstol Hal

Designstol från schwetziska Vitra, modell HAL, formgiven Jasper Morrison. Stolen är tillverkad i återvunnen plast och har ben i krom.

Liten skada på baksidan längt upp på ryggstödet. Bruksslitage..

Fyndvara, inget bevakningspris, startbud 100:-.

  • Condition:OK skick
  • Dimensions: Bredd 540mm, Djup 490mm, Höjd 790mm, Sitthöjd 430mm

Estimate1,500 SEK
Hammer Fee (inc. VAT)100 SEK
Shipping Fee (from)200 SEK

Jasper Morrison (1959-)
United Kingdom

Jasper Morrison (1959-)
Jasper Morrison är en framstående brittisk industriell designer född den 30 juni 1959. Han är känd för sitt minimalistiska och funktionella designapproach. Morrison studerade vid Kingston Polytechnic och Royal College of Art i London innan han etablerade sin egen designstudio, Office for Design, år 1986. Jasper Morrison har samarbetat med många framstående designföretag över hela världen och har skapat ett brett spektrum av produkter, inklusive möbler, belysning, köksartiklar och elektronik. Hans designkarriär har präglats av en strävan efter att skapa användbara och tidlösa produkter. Några av Morrisons mest kända verk inkluderar "Air Chair" för Magis, "HAL Chair" för Vitra, och "Glo-Ball" lamporna för Flos. Dessa produkter är kända för sin enkla och eleganta design, vilket har blivit en signaturstil för Jasper Morrison.

Vitra (1950-)
Switzerland

Vitra    (1950-)
Vitra grundades 1950 av Willi Fehlbaum och är internationellt erkända för sitt nära samarbete med några av världens mest inflytelserika designers. Dessa samarbeten har resulterat i produktionen av många ikoniska möbler. Vitra innehar bland annat tillverkningslicens för verk av Charles och Ray Eames samt den framstående formgivaren George Nelson. Andra designers som har skapat möbler för Vitra inkluderar Philippe Starck, Verner Panton, Mario Bellini, Ron Arad och Jean Prouvé. En av Vitras mest kända produkter är Eames Lounge Chair, designad av Charles och Ray Eames 1956. Denna eleganta och bekväma fåtölj är en tidlös klassiker inom modern möbeldesign. Hållbarhet och enkelhet är centrala värden i Vitras design, i linje med Charles och Ray Eames filosofi. Produkterna utvecklas och designas i Schweiz och tillverkas i Tyskland med komponenter från övriga Europa.