4893 Charles & Ray Eames - Aluminium Chair EA108 - VITRA

Designstol från Vitra. Modellen Aluminium Chair EA 108 är formgiven av Charles & Ray Eames 1958. Klädd i svart läder med stativ i borstad aluminium. Snurrbar. Nypris ca 40 000:-
Läder i utmärkt skick men mindre defekter kan förkomma. Stativ i bra skick men repor och märken förekommer.
- Condition:Utmärkt skick
- Dimensions:Bredd 580mm, Djup 590mm, Höjd 830mm, Sitthöjd 400mm
| Estimate | 20,000 SEK |
| Hammer Fee (inc. VAT) | 100 SEK |
| Shipping Fee (from) | 500 SEK |
Vitra (1950-) Switzerland

Vitra grundades 1950 av Willi Fehlbaum och är internationellt erkända för sitt nära samarbete med några av världens mest inflytelserika designers. Dessa samarbeten har resulterat i produktionen av många ikoniska möbler. Vitra innehar bland annat tillverkningslicens för verk av Charles och Ray Eames samt den framstående formgivaren George Nelson. Andra designers som har skapat möbler för Vitra inkluderar Philippe Starck, Verner Panton, Mario Bellini, Ron Arad och Jean Prouvé.
En av Vitras mest kända produkter är Eames Lounge Chair, designad av Charles och Ray Eames 1956. Denna eleganta och bekväma fåtölj är en tidlös klassiker inom modern möbeldesign.
Hållbarhet och enkelhet är centrala värden i Vitras design, i linje med Charles och Ray Eames filosofi. Produkterna utvecklas och designas i Schweiz och tillverkas i Tyskland med komponenter från övriga Europa.
Charles & Ray Eames United States of America

Charles och Ray Eames var ett amerikanskt designerpar och hör till 1900-talets allra mest inflytelserika formgivare. Charles Eames (1907–1978), utbildad arkitekt, och Ray Eames (1912–1988), konstnär och formgivare, förenade teknik, kreativitet och mänskliga behov i ett formspråk som kom att prägla modern design.
Tillsammans utvecklade de innovativa lösningar i material som formpressad plywood, plast och aluminium och skapade ikoniska möbler för Herman Miller. Bland deras mest kända verk finns Eames Lounge Chair och Ottoman (1956), Plastic Chair-serien (1948–50) och den lekfulla Eames Hang-It-All (1953). Deras design kännetecknas av ergonomi, funktionalitet och en varm, tillgänglig estetik.
Utöver möbelformgivning arbetade Charles och Ray Eames även med arkitektur, film och utställningsdesign. En genomgående idé i deras arbete var övertygelsen om att god design ska vara funktionell, vacker och tillgänglig för alla – en filosofi som fortfarande gör Eames-parets verk lika relevanta i dag.