2222 4st Utestolar Vitra .03 - Maarten Van Severen

4st Utestolar Vitra .03 - Maarten Van Severen
  • 4st Utestolar Vitra .03 - Maarten Van Severen

4st designstolar från Vitra . Modellen heter .03 och är formgiven av Maarten Van Severen.

Sittskalet är tillverkat av elastiskt integrerat polyuretanskum som gör stolarna bekväma att sitta i då de sviktar i ryggen. Samt gör dem lämpliga för användning under utomhusförhållanden. Kromade ben. Smärre slitage. Enstaka fläckar på benen. Staplingsbara. Nypris ca 5900:- st

  • Condition:Bra begagnat skick
  • Dimensions:Bredd 435mm, Djup 525mm, Höjd 860mm, Sitthöjd 420mm

Estimate10,000 SEK
Hammer Fee (inc. VAT)100 SEK
Shipping Fee (from)500 SEK

Vitra (1950-)
Switzerland

Vitra    (1950-)
Vitra grundades 1950 av Willi Fehlbaum och är internationellt erkända för sitt nära samarbete med några av världens mest inflytelserika designers. Dessa samarbeten har resulterat i produktionen av många ikoniska möbler. Vitra innehar bland annat tillverkningslicens för verk av Charles och Ray Eames samt den framstående formgivaren George Nelson. Andra designers som har skapat möbler för Vitra inkluderar Philippe Starck, Verner Panton, Mario Bellini, Ron Arad och Jean Prouvé. En av Vitras mest kända produkter är Eames Lounge Chair, designad av Charles och Ray Eames 1956. Denna eleganta och bekväma fåtölj är en tidlös klassiker inom modern möbeldesign. Hållbarhet och enkelhet är centrala värden i Vitras design, i linje med Charles och Ray Eames filosofi. Produkterna utvecklas och designas i Schweiz och tillverkas i Tyskland med komponenter från övriga Europa.

Maarten Van Severen (1956-2005)
Belgium

Maarten Van Severen var en belgisk designer född 1956 i Antwerpen. Han var känd för sitt banbrytande arbete inom möbeldesign och betraktades som en av de mest inflytelserika designer i sin generation. Van Severens minimalistiska och funktionella designstil har blivit ikonisk, och hans verk, såsom den distinkta stolarna ".03" och ".05", fortsätter att inspirera designers över hela världen. Tyvärr gick han bort alltför tidigt 2005, men hans arv lever vidare genom hans tidlösa skapelser.